palavre


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

palavre
palavre
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Ultimele subiecte
» PSORIAZIS
10 lucruri de facut intr-o viata de cuplu EmptyVin Oct 30, 2015 9:20 pm Scris de Admin

» Cele 7 rugi din „Tatal Nostru”
10 lucruri de facut intr-o viata de cuplu EmptyMar Aug 27, 2013 7:35 pm Scris de Admin

» Chakrele si activarea lor Purificarea si Echilibrarea CHAKRELOR
10 lucruri de facut intr-o viata de cuplu EmptyMar Aug 27, 2013 7:28 pm Scris de Admin

» VINDECATORI DIN MANASTIRI
10 lucruri de facut intr-o viata de cuplu EmptyMar Aug 27, 2013 7:24 pm Scris de Admin

» Zece secrete ale longevitatii despre care nu va vorbeste medicul
10 lucruri de facut intr-o viata de cuplu EmptyMar Aug 27, 2013 7:17 pm Scris de Admin

» METODE DE PURIFICARE A ORGANISMULUI si cateva leacuri de sezon
10 lucruri de facut intr-o viata de cuplu EmptyMar Aug 27, 2013 7:15 pm Scris de Admin

» Cel mai ieftin remediu natural pentru cancer şi bolile infecţioase
10 lucruri de facut intr-o viata de cuplu EmptyVin Noi 16, 2012 8:49 pm Scris de Admin

» Obezitate
10 lucruri de facut intr-o viata de cuplu EmptyVin Oct 26, 2012 3:49 am Scris de Admin

» Orzul - o planta miraculoasa
10 lucruri de facut intr-o viata de cuplu EmptyJoi Sept 27, 2012 9:00 pm Scris de Admin

Forum
Join turbo's empire
STIRI, VEDETE, SANATATE, Top66 Statistici Intercer 2.0 - Mai aproape de cer
Conectare

Mi-am uitat parola

TRAFIC

10 lucruri de facut intr-o viata de cuplu

In jos

10 lucruri de facut intr-o viata de cuplu Empty 10 lucruri de facut intr-o viata de cuplu

Mesaj Scris de Admin Mar Iul 06, 2010 7:46 pm

M-am tot gandit si am ajuns la concluzia ca frumusetea vietii de cuplu nu consta neaparat in intelegere, ci in multitudinea momentelor frumoase petrecute impreuna. Chiar daca exista intelegere, fara activitati frumoase se instaleaza rutina si orice sentiment se stinge in obisnuinta. Asa am ajuns sa ma gandesc ce amintiri ar trebui ca in mod obligatoriu sa aiba un cuplu, ce activitati ar trebui sa fie facute intr-un cuplu? Ce mi-ar placea mie sa existe macar o data in relatia mea? Astfel am extras 10 activitati care cu siguranta ar face mai frumoasa viata de cuplu.

10 lucruri de facut intr-o viata de cuplu1. Un moment de romantism

In fiecare cuplu o cina romantica, o baie cu spuma si lumanari ar readuce cu siguranta relaxarea, tandretea si pasiunea intre cei doi. Momentele de genul acesta ii apropie pe cei doi in intimitatea de cuplu si “reincarca” bateriile pentru o buna armonie in relatie.

2. Joc in doi

Sunt atatea jocuri frumoase pe care le puteti face impreuna, incepand de la cele din intimitate pana la altele care se practica in societate, precum: dansul, patinajul, rolele, bicicleta, mersul la aerobica sau sali de fitness, tenis etc. Aceste activitati fizice placute desfasurate impreuna, alaturi de alte actiuni pe care le face in doi vor sta la baza constituirii a ceea ce se cheama “viata impreuna”.

3. O excursie... tot in doi

Daca unele sarbatori le petreceti in grup, caci pare a fi mai distractiv, eu consider ca fiecare cuplu ar trebui sa aiba prin “albumul memoriei” macar o amintire cu o excursie in doi. Doar voi doi, singuri, la mare, la munte ori in strainatatea, de preferabil un loc in care sa va puteti distra si usor ferit de lume, de prea multa civilizatie si aglomeratie, ori poate un loc exotic in care nu aveti posibilitatea de a ajunge prea des.

4. Mancarea preferata

Fiecare pereche ar trebui macar o data sa gateasca impreuna mancarurile favorite. In felul acesta el va aprecia cu siguranta “munca” depusa de ea pentru ai gati (si invers in cazul in care intre cei doi gateste barbatul) si totodata gatitul impreuna poate deveni foarte distractiv. Sa nu mai vorbim de pofta cu care veti manca in final!

5. Sex... interzis

Mai ales barbatilor le plac momentele de tandrete sau cele pasionale in locuri publice, la restaurant, la film, pe plaja etc, acele locuri unde nivelul adrenalinei creste cu mult in astfel de momente pline de pasiune. Merita sa va asumati putin riscul, nu?

6. Sport extrem

Ca tot vorbim despre cresterea nivelului de adrenalina, un cuplu trebuie sa treaca impreuna prin momente distractive si care totodata sa fie usor periculoase. Daca este vorba despre un cuplu mai rebel, cu siguranta isi doresc sa incerce parasutismul. Insa efecte de aceasi intensitatea poate avea pentru alte cupluri mersul in parcurile de distracii, urcarea pe creasta unui munte, aruncarea cu sfoara elastica etc.

7. Un proiect comun

Nu ma refer la locul de munca, insa pentru a aprofunda incredrea unul in celalalt si pe celalalt plan, nu doar cel sentimental, ati putea face o investitie comuna, una de cuplu. Fie luati impreuna un proiect, o afacere, o casa, ceva care sa va lege si sa va demonstreze ca relatia voastra nu este una de scurt timp, altfel nu v-ati aventura la astfel de “achizitii”.

8. Animalutul de companie

Pana la copii, puteti incerca sa cresteti un animal de companie. Fie un catelus sau o pisica, o pereche de papagali, o vietate care sa va placa amandorura. Veti vedea cum in momentele tensionate animalutul va reprezenta un moment de distractie.

9. Activitati mondene

Nu ezitati sa iesiti in oras sau la diverse activitati mondene ori de cate ori aveti ocazia. In astfel de momente va aranjati mai mult, primiti complimente si in felul acesta sunt reapreciate calitatile in mod reciproc, trecand peste rutina de a va vedea zilnic in haine de casa ori office.

10. Un cadou pe care sa nu-l uite

Un cadou greu de uitat sau de care sa se foloseasca atat de mult incat sa isi aduca aminte cu usurinta de persoana care i l-a oferit. Asa isi va simti partenerul/partenera aproape in fiecare zi persoana pe care o iubeste. Uneori anumite activitati facute impreuna la inceput ii pot ramane unui om implementate in minte pentru totdeauna, cum ar fi asortarea culorilor, materialelor, invatarea conducerii unei masini, dar toate acestea trebuie intotdeauna sa fie facute cu tandrete, in nici un caz cu spirit critic.

Bineinteles ca un cuplu ar mai trebui sa aibe, la un moment dat, copii! Sper ca fiecare sa isi gaseasca acel suflet pereche langa care sa se simta implinit ca om, langa care sa intemeieze o familie si sa isi gaseasca fericirea.
Admin
Admin
Admi
Admi

Mesaje : 898
Data de inscriere : 23/05/2010

http://palavre.expressforum.org

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum